Mikháza a Nyárád folyó bal partján fekvő falu, mely közigazgatásilag Nyárádremete szerves része.
A Maros megyei falu közelében fekszik Marosvásárhely.
A településről fontos megemlítieni, hogy a Nyárádmentei Szentföld központjának tartják.
Az egyházi élet fontosságát bizonyítja, hogy a Ferences Rendtartomány konventje Mikházán épült fel és a terület legjelentősebb egyházi központja lett.
Mikháza egyszerre nagy, de ugyanakkor töpörödött.
Azért égbenyúló, mert hajdanán valódi Csíksomlyója volt ez a komoly Nagy-Nyárád melletti kisfalu: az egész Székelyföldnek, a festői Felső-Nyárádmentének.
Annak a hű tájegységnek, melyet kicsit csúfolkodva Szentföldnek neveznek máig egyes emberek.
Orbán Balázs a következőképp írt arról, hogy mit takar ez az elnevezés: "mivel Marosszék népe nagyrészt áttért a reformált hitre, hogy legalább e havasalji néhány falu megmentessék, a bozniai ferenczesek (patres Bosnenses) közül kettő, Salinay István és Lapati István küldettek ki."
Mikháza és környéke megmaradt a katolikus hitben és ennek máig komoly nyomai vannak az itt élő lelkekben.
Kolostorában, a mellette működő egyházi iskolájában és annak híres könytárában rengeteg szellemóriása forgolódott a magyarságnak.
Domokos Kázmér cimzetes püspökünk, aki saját kezűleg tette le ezen szent hajlék alapfalát és Kájoni János, aki a kőzárdát építtetni kezdte, nevezetes hősei ennek a történetnek.
De szolgálatos elnyomóink később "gondoskodtak" arról, hogy ez a vidék se nőhessen túl nagyra magyarságában, értelmében: "De ezen a Szentföld népességének értelmi fejlettségére nagy befolyással birt és virágzott iskolát 1785-ben József császár eltörölte, alapját a m.-vásárhelyi iskolához tevén át."
Így lett az iskolai (s katolikus istenhit szempontból) lélekóriás Mikházából töpörödött kicsiny falu az idők sodrában.
A környék a népművészetek, hagyományok és szokások egy kiapadhatatlan kincsesbányája.
Látnivalók Mikháza:
Mikházi Csűrszínház
Mikházi Kolostor
Könyvtár